Diskuze - poradna

Michal 2013-08-01 04:39:18
S tím zvýšením příjmu tekutin...Na tom něco může b... více


Dejvik 2013-07-27 06:56:05
Lék? Pokud už jste vyzkoušeli všechny léky a škrabky a... více


Zbyněk 2013-07-24 03:41:45
Když se bavíme o těch společenských problémů, tak mě... více


Hynek 2013-07-15 11:05:26
Já jsem si potvrdil, že zápach z úst je u mě způsoben... více


Antonín 2013-07-11 09:00:23
Až v poslední době jsem začal hledat více informací o ... více


Karolína 2013-07-04 07:55:54
nějaké nemoci se tak mohou projevovat. Myslím, že je to ... více


Anežka 2013-07-03 05:35:07
A přejde vás to třeba, když se najíte nebo se napijete?... více


AndyJ 2013-07-01 05:26:13
Já s tím začínám mít potíže v poslední době. Cít... více


Jaké jsou příčiny zápachu z úst?

V první řadě je třeba si uvědomit, že zápach z úst není infekční, není tedy přenosný. Anaerobní bakterie v určité míře žijí v ústech každého člověka. Líbání s člověkem, který trpí zápachem z úst je spíš nepříjemné, než nebezpečné. Příčiny nadměrného uvolňování zápachu z úst mohou souviset se:

  • Špatnou ústní hygienou. Zbytky rozkládajícího jídla, které ulpí na sliznici úst a např. v mezizubních prostorách prostě zapáchají, navíc dávají příčinu k tvorbě plaku (vrstvičky, která pokrývá zuby a celou dutinu ústní), která je živnou půdou k přemnožení bakterií.
  • Nějakým problémem v trávicím ústrojí. Např. lidé, kteří mají sníženou schopnost zpracovávat bílkoviny z důvodu nedostatku enzymu laktázy, mohou mít problém se zápachem z úst. Měli by se vyhýbat mléčným výrobkům, rybám apod. Příčinou zápachu však může být jakékoliv onemocnění trávicího traktu. Asi nejznámější je případ „cukrovkářů“, jejichž dech je výrazně cítit po čpavku.
  • Zánětlivým procesem. Zánětlivé onemocnění dýchacích cest, záněty zubů, středního ucha, vedlejších nosních dutin, trávicího ústrojí apod. mohou velmi negativně ovlivnit dech nemocného. Zvláště u hnisajících forem je zápach z úst značný.
  • Užíváním některých léků. Jsou to buď léky, které samy obsahují síru, nebo snižují tvorbu slin. Sliny jsou důležité a obsahují kyslík, který nemají anaerobní bakterie rády, nemohou se totiž v kyslíkem obohaceném prostředí množit. Některé léky však cíleně (z nějakého jistě důležitého zdravotního hlediska, nebo je to jejich vedlejší účinek) způsobují suchost sliznic. V souvislosti se zápachem z úst se hovoří o antibioticích, lécích na vysoký krevní tlak, alergie, deprese, některé neuorologické problémy apod.
  • Únavě a vyčerpanosti imunitního systému a hormonálních změnách. V takových případech se mohou přemnožit některé anaerobní bakterie (např. klebsiella) a způsobit zápach z úst.
  • Konzumací některých silně aromatických potravin, z nichž nejznámější je česnek a cibule. Problém může však nastat i po konzumaci některých brukvovitých plodin, či zrajících sýrů. Lidé, kteří pijí ve větším množství kávu, mohou mít také problém se zápachem z úst

  • TIP : Prevence pásového oparu? Pásový opar a nemá rád silnou imunitu.

  • Kouřením a pitím alkoholických nápojů. Kouření vysušuje sliznici v ústech, pomáhá tvořit plak a zubní kámen a navíc snižuje množství kyslíku. Alkohol je většinou sám o sobě nepříjemně aromatický.
  • Hladem a držením půstů. Organizmus pak uvolňuje všelijaké odpadní látky, které mohou na jazyku vytvořit páchnoucí povlak, na druhé straně tělo pročistí od toxinů. Zápach z úst po půstu vymizí a mikroflóra v ústech se upraví.
  • Dědičnými dispozicemi. Někteří lidé prostě zdědí určité sklony k dysbalanci ústní mikroflóry.